Czy psy odczytują ludzkie emocje?

Nieraz słyszy się, że psy odczytują ludzkie emocje, jednak gdy spytacie się: na jakiej podstawie ktoś tak twierdzi, zazwyczaj nikt nie jest w stanie uzasadnić, dlaczego tak myśli. Niektórzy będą mówili o tym, że jak są smutni to ich pies ich liże i “pociesza”. Jednak, czy rzeczywiście to wystarczający dowód na to, że psy potrafią odczytywać ludzkie emocje? Naukowcy z BBC postanowili to sprawdzić w 2012 roku i mimo że minęło od tego czasu ponad 5 lat, żaden polskojęzyczny portal nie podał wyników tych badań (albo to tylko ja mam problemy ze znalezieniem ich).
Zdjęcie: BSichma (tak samo zdjęcie w nagłówku bloga)
Kiedy nasz mózg odczytuje emocje z twarzy naszego rozmówcy - nasze oczy kierują się w lewą stronę. Robimy to zupełnie nieświadomie i pewnie większość z Was słyszy o tym zjawisku pierwszy raz. Naukowcy porównali prawą i lewą stronę ludzkiej twarzy podczas pokazywania emocji i okazało się, że prawa strona lepiej je odzwierciedla. Naukowcy z BBC przeprowadzili eksperyment, który miał na celu sprawdzenie, czy psy tak jak ludzie kierują wzrok w lewo, gdy patrzą na twarz właścicieli. Psom pokazywano losowe zdjęcia w tym m.in.: ludzkich twarzy, psich pysków i różnych obiektów np. budy czy kwiatów. Okazało się, że psy patrzą w zupełnie losowe strony przy obiektach i pyskach innych psów. Jak było jednak przy ludzkiej twarzy? Oczy psa kierowały się mocno w lewo, wiele psów nawet obracało głowy właśnie w tym kierunku.
Dlaczego psy wykazują takie zachowanie przy ludziach, ale nie przy swoich pobratymcach? Wygląda to tak, jakby w drodze ewolucji psy nabyły nową umiejętność rozróżniania ludzkich emocji. Człowiek i pies potrafią porozumieć się międzygatunkowo w zupełnie unikalny sposób. Szwedzcy naukowcy odkryli, że więź ta jest kontrolowana przez potężny hormon, również odpowiedzialny za więź matki z dzieckiem. Niestety na temat tego hormonu nie mam więcej informacji, ale jak tylko znajdę wystarczająco duży materiał na ten temat to zamieszczę go na Damie w błocie

A czy Wy macie swoje teorie na temat tego, dlaczego psy potrafią rozróżniać ludzkie emocje? Co sądzicie o badaniach BBC na ten temat?
Źródła:
https://youtu.be/eK7wp2xWOo4 - Can dogs sense emotion? - Horizon: The Secret Life of the Dog - BBC
http://www.bbc.co.uk/programmes/b00... - informacja o Szwedzkich naukowcach

Zobacz także:
* Psio-ludzka chemia
Nasz fanpage

2 komentarze: